SA Team Selection 2019

  • SA OCR is an NPC (Non-Profit Company) it is not officially linked to or recognized by SASCOC or any other governing sports body in SA.
  • Any qualifying Athlete may attend OCRWC at their own expense.
  • It is up to the athlete to decide if they want to enter age category or pro category.
  • Members of SA OCR that have made the team selection and who compete in the category as selected are eligible for financial assistance from SA OCR.
  • Members need to contact SA OCR ASAP to confirm their intent on attending OCRWC.
  • We will communicate with you personally to arrange discounted entries, Flights, accommodation (on site) and financial assistance.
  • SA OCR members get priority booking on accommodation followed by team members who are not members of SA OCR.

These ratings are provisional (due to the seeding index fluctuating) and will be revised and finalised at least two months before OCR World Championships 2018

If you have any issues with your seeding, contact SA Seeding directly.

PRO

MALE

Claude Eksteen

Tian Basson

Bradley Claase

FEMALE

Nedene Cahill

Trish Eksteen

Sabrina Daolio

AGE

13-17 Male

Primary: Male

Thobani Mkhize

Reserve: Male

Ayanda Malevu

13-17 Female

Primary: Female

Gabriella Holmes

Reserve: Female

Tate Stewart

18-24 Male

Primary: Male

Mxolisi Zondi

Reserve: Male

Thulani Skhakhane

18-24 Female

Primary: Female

Jodi Davidson

Primary: Female

Ruth Avierinos

25-29 Male

Primary: Male

Tian Basson

Reserve: Male

Hlelani Radebe

25-29 Female

Primary: Female

Sabrina Daolio

Reserve: Female

Michelle Meyer

30-34 Male

Primary: Male

Bradley Claase

Reserve: Male

Trevor Lagerwey

30-34 Female

Primary: Female

Cindy Tredoux

Reserve: Female

Vyvekah Lumley

35-39 Male

Primary: Male

James Meredith

Reserve: Male

Tom Liebenberg

35-39 Female

Primary: Female

Nedene Cahill

Reserve: Female

Robyn Bees

40-44 Male

Primary: Male

Claude Eksteen

Reserve: Male

Tyrone Holder

40-44 Female

Primary: Female

Trish Eksteen

Reserve: Female

Cathy Weedal

45-49 Male

Primary: Male

Corrie Breydenbach

Reserve: Male

Michiel van Tonder

45-49 Female

Primary: Female

Liesel Phillips

Reserve: Female

Sam Ryder

50-54 Male

Primary: Male

Michiel Van Tonder

Reserve: Male

Alec Avierinos

50-54 Female

Primary: Female

Jeanine Wallace

Reserve: Female

TRACY WIBLIN

55-59 Male

Primary: Male

Coenraad Walters

Reserve: Male

Thomas Ignatius Slabbert

55-59 Female

Primary: Female

DEANNE BALLINGTON

Reserve: Female

JOSICK WATKINS

Male Team

Armin Botha | Thomas Van Tonder | Claude Eksteen

Female Team

Nedene Cahill | Trish Eksteen | Cat Robson

Mixed Team

Armin Botha | Thomas Van Tonder | Nedene Cahill